Czym jest lordoza szyjna? Objawy i leczenie.

Lordoza szyjna to, wbrew pozorom, całkowicie naturalny stan. Oznacza to bowiem wygięcie odcinka szyjnego kręgosłupa do przodu. Dzięki temu kręgosłup jest bardziej odporny na przeciążenia, a głowa i szyja są bardziej ustabilizowane.

Zmiany w wygięciu mogą jednak prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Obecnie rozróżnia się dwa rodzaje nieprawidłowej lordozy:

  • lordoza pogłębiona
  • lordoza cofnięta

Są to osobne schorzenia o oddzielnych przyczynach.  Lordoza pogłębiona zazwyczaj powstaje jako następstwo innych schorzeń, takich jak choroba zwyrodnieniowa, czy kifoza, która jest wadą postawy. Zdarza się również, że lordoza jest następstwem urazu i to niekoniecznie związanego z szyją, czy kręgosłupem. Może to być na przykład zwichnięcie stawu biodrowego, które wymusza prawidłową postawę.

Lordoza cofnięta, zwana również zniesieniem lordozy powstaje najczęściej w wyniku zwyrodnienia kości i stawów – często dotyka więc osoby starsze. Ale to schorzenie może także przytrafić się młodszym osobom, Dochodzi bowiem do niego w wyniku wypadku, podczas którego dochodzi do nadwyrężenia szyjnej części kręgosłupa. Może tak się zdarzyć, gdy dojdzie do uderzenia w tył samochodu.

Czytaj więcej na stronie https://www.forum.helpfind.pl/odszkodowanie/wypadek-samochodowy-odszkodowanie/

Lordoza cofnięta jest niestety bardzo bolesna. Jej objawy to:

  • ból mięśni promieniujący do karku, skroni i oczodołów
  • drętwienie a nawet niedowład rąk
  • zniesienia czucia w dłoniach

W przypadku lordozy pogłębionej objawami są:

  • wklęsłe plecy
  • wypięty brzuch
  • nadmiernie wypukłe pośladki

Jak leczyć te schorzenia? Jest to bardzo proste. Wystarczy rehabilitacja i gimnastyka. Tylko w nielicznych przypadkach konieczne jest specjalistyczne leczenie, a nawet operacja. Odpowiednie leczenie i diagnoza stawiana jest zwykle przez ortopedę.
Jak widać więc, lordoza szyjna zwykle nie jest poważnym schorzeniem, choć niewątpliwie bolesnym i utrudniającym normalne funkcjonowanie. Jego leczenie jednak nie jest skomplikowane.

Leave a comment