Nieuczciwe praktyki niektórych dostawców energii

Ludzie zaczęli zwracać uwagę na nieuczciwe praktyki niektórych dostawców energii. Wielu klientów skarży się na domokrążców, którzy przedstawiają oferty na tani prąd. Ale kiedy później porównują ceny, wychodzi, że przedstawiona oferta nie jest nich tak wygodna jak to przedstawiał domokrążca.

W podpisanej umowie widniej, że odbiorca może zrezygnować w ciągu pięciu dni przed rozpoczęciem dostaw. A jeżeli umowa została zawarta w jego domu, przecież mamy na do 14 dni, ale skoro umowa to porozumienie stron, to sprzedawcy uważają, że mogą zmieniać nawet przepisy chroniące konsumenta. Wypowiedzenie takiej umowy równa się z opłatą grzywny.

Kiedy Twój dostawca energii elektrycznej lub gazu podniesie ceny energii elektrycznej, a umowa zawierała klauzulę ich niezmiennośći, co oczywiście spowoduje wzrost rachunków za energię. Masz prawo do bezpłatnego wycofania sprzedaży energii, ale nie przegap terminu ustawowego, 14 dni. To samo dotyczy się innych klauzul zawartych w umowie, ich zmiana może skutkować tym, że masz prawo do wypowiedzenia umowy na sprzedaż energii bez straty.

Kolejny problem polega na tym, że prawnicy sprzedawców, ciągle chcą zmian i ustalenia wspólnej wykładni dostaw energii. Niektórzy prawnicy uważają energię, jako towar specyficzny, nie podobny do klasyczny towarów i usług, które podlega 14-dniowego okresu wypowiedzenia. Uważają oni, że termin ten powinien liczyć się nie od podpisania umowy a od czasu, kiedy fizycznie odbiorca otrzyma prąd od nowego sprzedawcy. Wiemy przecież, że proces zmiany sprzedawcy w przypadku pierwszej zmiany trwa 30 dni, a nawet dłużej. W tym czasie OSD dokonuje przełączenia rozliczamy się z starym sprzedawcą. Zanim otrzymamy fakturę za prąd dla domu od nowego sprzedawcy może miną okres 3 – 6 miesięcy, jeśli sprzedawca wysyła do nas fakturę prognozowaną, liczoną od średniego zużycia prądu. Przedtem nie wiemy czy zmiana faktycznie się nam opłacała. 14 dniowy okres, co prawda ma dać odbiorcy czas na to aby zapoznał się on z treścią umowy, ale co kiedy telefonicznie się na nią zgadza 03.07.2017 a sprzedawca komplet dokumentów po podpisu przysyła mu 17.07 2017 z datą dnia rozmowy, tj. 03.07. Przecież wówczas nie miał umowy przed sobą, był zainteresowany jedynie ofertą sprzedawcy, podpisując umowę z datą 03.07. sam pozbawił się 14 dniowego, bezkarencyjnego okresu wypowiedzenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s