Jak zmniejszyć zużycie kWh w łazience?

jak-zmniejszyc-zuzycie-kwh-w-lazience

Które pomieszczenie w naszych domach pobiera spore ilości energii? Zapewne jest ich kilka, a jednym z nich jest łazienka.

Wiele osób się zastanawia czy wybrać bojler czy ogrzewacz przepływowy. Wybór nie jest łatwy. Warto pamiętać, że bojler zwany termą jest w stanie nagrzać tylko określoną ilość wody. Jeśli ją zużyjemy to na jej ponowne nagrzanie trzeba będzie poczekać kilka, czy kilkanaście minut. Z kolei ogrzewacz ogrzewa taką ilość wody, którą mu wskażesz. Minusem termy jest to, że gdy jest nieużywana to traci ciepło, a ogrzewacz nagrzewa wodę tylko wtedy kiedy z niej korzystamy. Za taki komfort trzeba jest więcej zapłacić, bo posiadacze ogrzewaczy otrzymują raczej wyższe rachunki za prąd. Ogrzewacz potrzebuje ponadto przeważnie 3 fazy, podczas gdy terma wymaga małej mocy.

Zaoszczędzić można także odpowiednio korzystając z pralki czy pralko-suszarki. Najistotniejsze jest to, aby włączać pralkę wtedy, kiedy w całości zapełnimy bęben. Tylko w przypadku naprawdę sporych zabrudzeń warto korzystać z programu tzw. wstępnego prania. Jest to bowiem program, który zużywa o 20% więcej prądu od pozostałych. Warto zainwestować w pralkę energooszczędną, czyli taką która znajduje się w jednej z najwyższych klas energetycznych. Pamiętajmy też, że pralko-suszarki to prawdziwi pożeracze prądu. Za spore ilości zużytej energii w łazience odpowiada ogrzewanie.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s