Ile kosztuje kWh?

kwh

Wiele osób nie wie co oznaczają poszczególne składniki rachunku za energię elektryczną. Dziś postaram się rozwiązać wszelkie wasze wątpliwości.

Pierwszą częścią faktury za energię elektryczną jest opłata za energię czynną. Czyli opłata za to ile kilowatogodzin zużyliśmy. Stawka zależy od tego jaką posiadamy grupę taryfową oraz od kogo kupujemy prąd. Przypomnę, że sprzedawcę energii elektrycznej możemy zmienić. W przypadku gospodarstw domowych, czyli grupy taryfowej G do wyboru mamy taryfę jednostrefową (jedna stawka za kWh przez całą dobę) lub dwustrefową (dwie stawki za kWh, tańsza i droższa – uzależniona od godziny).

Kolejną opłatą jest opłata handlowa, zwana także opłatą abonamentową. Jest to opłata, którą firma energetyczna pobiera w zasadzie za wystawienie rachunku.

Składnik stały stawki sieciowej to opłata związana z kosztami zarówno eksploatacji jak i modernizacji sieci dystrybucyjnej oraz przesyłowej. To ile wynosi ta opłata jest uzależniona od posiadania jednofazowego bądź trzyfazowego układu instalacji. Straty, które pojawiają się w związku z przesyłem energii oraz opłaty transportu energii są pokrywane ze składnika zmiennego stawki sieciowej. Wysokość opłaty zależy od ilości pobranych kilowatogodzin. Z kolei w ramach stawki jakościowej odbiorca energii pokrywa koszty związane z utrzymaniem i korzystaniem z krajowego systemu przesyłu energii.

Opłata przejściowa, o której w ostatnim czasie jest dosyć głośno jest związana z rozwiązaniem długoterminowych kontraktów za zakup przez PSE mocy i prądu z największych elektrowni w Polsce. Od niedawna na rachunkach pojawiła się opłata OZE a być może że w niedługim czasie pojawi się kolejna – opłata mocowa.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s