Najtańsze kilowatogodziny

najtańsze kilowatogodziny

Uważnie śledzę wszystkie informacje o cenach energii elektrycznej. Ostatnio napotkałem artykuł o dwóch farmach wiatrowych, które powstaną w Danii. W zasadzie to powinienem napisać, że u wybrzeży Danii, bowiem będzie to farma wiatrowa na morzu. Ponoć to ma być jedna z tych elektrowni, które wytwarzają najtańszą energię elektryczną. Mam tu na myśli oczywiście tego rodzaju instalacje.

Projekt ma „przynieść” bardzo niskie ceny prądu. 1 MWh ma kosztować około 72,40 euro. Farmy na morzu mają mieć nazwy Borssele 1 i 2. Mają zostać ulokowane ponad dwadzieścia kilometrów od wybrzeża Zelandia. Pierwszy wyprodukowany przez morskie elektrownie prąd do gniazdek Duńczyków ma trafić najpóźniej za cztery lata. Energia elektryczna z farm o mocy 700 MW ma zaspokoić zapotrzebowanie około miliona domostw. Duński rząd zobowiązał się do dotowania projektu przez pierwsze piętnaście lat.

Eksperci prognozują, że planowane elektrownie sprawią, że wiatrowe elektrownie zrównają się, jeśli chodzi o koszty z elektrowniami konwencjonalnymi. Operator wyjaśnił, że sukces tkwi w większej efektywności turbin oraz sporo lepszym parametrom kabli przesyłowych.

Zobaczymy jak ten projekt będzie się rozwijał.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s