Budowlane kWh, czyli co to jest prąd budowlany?

prąd budowlany

Osoby rozpoczynające budowę domu muszą udać się do dystrybutora energii elektrycznej i podpisać umowę przyłączeniową. Energia elektryczna jest bowiem niezbędna do działania urządzeń budowlanych. W sposób automatyczny wszyscy odbiorcy, którzy się budują są kwalifikowani do grupy taryfowej C11 – taryfy budowlanej. W tym celu trzeba się udać do najbliższego zakładu energetycznego i przedstawić takie dokumenty jak tytuł prawny do nieruchomości, dowód osobisty i czy aktualne warunki przyłączeniowe.

Czym różni się taryfa budowlana od zwykłej, czyli G11? Przede wszystkim stawkami – 1 kWh w taryfie budowlanej jest droższy o średnio dziesięć – dwadzieścia procent od 1 kWh w taryfie G11.

Na prąd zwykły z prądu budowlanego można oczywiście przejść ale tylko w przypadku, gdy dom jest już na ukończeniu. Aby dokonać tego przejścia należy dystrybutorowi energii elektrycznej przedstawić jeden z następujących dokumentów:  zawiadomienie o zakończeniu budowy (całkowite lub częściowe) lub dokument, który zezwalana na użytkowanie obiektu. Oba te dokumenty wystawia odpowiedni organ Starostwa Powiatowego. Zmiana taryf energetycznej wiąże się także z podpisaniem nowej umowy z firmą energetyczną.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s