Przez to mamy wyższe rachunki za prąd

przez to mamy wyższe rachunki za prąd

Co może przyczynić się do wyższych opłat za energię elektryczną? A na dodatek powoduje szybsze zużywanie się urządzeń i występowania energetycznych awarii? Odpowiedź brzmi: prąd złej jakości. Obliczono, że w skali roku przez złej jakości energię elektryczną w Unii Europejskiej traci się aż 150 miliardów euro.

Jak widać prąd złej jakości może wygenerować spore koszty. Z obliczeń na które się natknąłem wynika, że trwająca 0,005 – 0,1 sekundy zmiana wartości napięcia może kosztować aż 200 tys. dolarów.

Zastanawiacie się co powoduje, że energia elektryczna ma złą jakość? Odpowiedzialne za taki stan rzeczy są odbiorniki nieliniowe. To one emitują zakłócenia. Co to są te nieliniowe odbiorniki? To np. zasilacze czy energooszczędne oświetlenie. Naturalnie swoje trzy grosze dokładają tu także atmosferyczne wyładowania, występujące w sieci zwarcia czy też wyłączanie oraz włączenie odbiorników. Konsekwencjami tego rodzaju zakłóceń jest zaburzona praca urządzeń, ryzyko utraty danych oraz wyższe rachunku za energię elektryczną. Podkreślę, że jakości prądu nie zaburzają użytkownicy sprzętu elektrycznego. Co innego dystrybucja energii elektryczna. Jak wiemy energia jest przetwarzana kilka razy, co oczywiście może powodować zakłócenia. Co ciekawe występują one już w samej elektrowni, gdzie znajduje wiele urządzeń powodujących zakłócenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s