Wysokie rachunki za energię elektryczną

Czytanie rachunku za energię prowadzi do pewnych wniosków, możemy odkryć, że rozliczenia odbywają się na podstawie domniemanej konsumpcji, a to może skutkować korektą i szalonymi rachunkami na koniec roku. Aby uniknąć kończąc konieczności płacenia absurdalnych rachunków można wnioskować o zmianę rozliczeń albo przejść do nowego dostawcy energii i gazu, wykorzystując prawo konkurencji na wolnym rynku.

Sprawdź swój rachunek robiąc własny odczyt

Rachunek a energię składa się z czterech elementów: sprzedaży towaru, usług sieciowych, kosztów ogólnych i podatków. Ponieważ trzy ostatnie pozycje są kosztem stałym i nie można ich negocjować, pozostaje jedynie uzyskanie niższej ceny energii, a można to osiągnąć poprzez porównanie cen prądu.

Zużycie oblicza się dokonując odczytu licznika, dlatego należy czytać fakturę, zużycie może być zapisane w okresach miesięcznych, dwumiesięcznych i półrocznych, a dokonuje tego jedynie dystrybutor.

Zapewnie jesteś w posiadaniu elektronicznego licznika, ale to nie znaczy, że zdalny odczyt jest aktywny, może nadal wymagana jest wizyta inkasenta. Dlatego ważne jest, aby samemu korzystać z samodzielnego odczytu licznika energii elektrycznej i gazu, unikając w ten sposób złych naliczeń prze dystrybutora, który niechętne przeprowadza korektę. Dystrybutor i sprzedawca zawsze proszą o nadpłatę a później chcą rozliczenia zaliczyć na poczet bieżących płatności.

Płatności wyrównawcze i raty

W przypadku korekty, godnie z prawem co najmniej raz w roku dystrybutor musi dać rzeczywisty odczyt licznika. Jeśli nie zgadzasz się  z jego ustaleniami, możesz wnioskować o laboratoryjne sprawdzenie licznika. Popsute urządzenie jest natychmiast wymieniane, a koszty wymiany ponosi dystrybutor.

W wolnym rynku ratuje nas cena energii

Określone w ustawie prawo do swobodnego obrotu i chronionym rynku dalej odbiorcy możliwość do zmiany podmiotu, jakie sprzedaje mu energię elektryczną. Może on negocjować dogodne dla siebie warunki sprzedaży i uzyskać niższą cenę  kWh.  Zmiana sprzedawcy jest możliwa od 2007 roku, do tej pory niewielu się na nią zdecydowało gównie z obawy przed oszustwem.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s