Energia elektryczna – taryfy energetyczne

Do pełnego uwolnienia taryf w naszym kraju jeszcze daleko. Energia elektryczna to jeden z najwyższych rachunków w naszym domu.

Wybór odpowiedniej taryfy

Musimy się więc zastanowić, jaka taryfa będzie najbardziej odpowiednia dla naszego nas i naszego gospodarstwa domowego. Zanim jednak zaczniemy wybierać musimy wiedzieć czym są taryfy, i jaką taryfę mamy obecnie, dlatego warto chwilę poświęcić na analizę rachunku za prąd, tam znajdują się wszelkie przydatne informacje. Taryfa, zużycie, czy cennik dot. opłat za energię. Odbiorcy poszukują oszczędności, mogą to osiągnąć poprzez zmianę sprzedawcy energii, albo zmieniając taryfę, którą można rozumieć podwójnie, jako stawki i opłaty pobierane przez operatorów (których ni można zmienić) oraz czasowo określony zakres naliczania opat za energię.

Taryfy energetyczne dla gospodarstw domowych

Indywidualni odbiorcy energii elektrycznej mają do wyboru dwie taryfy, w których naliczane jest rozliczenie. Odbiorca wybierać może między naliczaniem jednostrefowym i dwustrefowym, czyli taryfą G11 i taryfa G12. Taryfy te dostępne są u wszystkich sprzedawców, a ceny dystrybucyjne podlegają regulacji Urzędu Regulacji Energetyki, który póki co – ciągle nadzoruje wszystkich dostawców prądu w naszym kraju. Odnośnie ustalania cen sprzedaży nie są one uwolnione dlatego nie ma minimalnych stawek. Równica w taryfach odnosi się do stawek za 1 kilowatogodzinę, czy stawka ta zmienia się wraz z porą godzinową czy jest stała.

Taryfa G11

Taryfa, która zwana jest taryfą dzienno – nocną, całodobową czy jednostajną. Odbiorcy decydujący się na tę ofertę dot. tej taryfy rozliczani będą za energię na podstawie stałej i tej samej stawki za kilowatogodzinę bez względu na porę dnia. Reasumując ta sama stawka obowiązuje zarówno w dzień, jak i w nocy. Taryfa G11 na tę taryfę decyduje się najwięcej odbiorców, polecana jest szczególnie tym, którzy energię elektryczną pobierają w porach dziennych, a więc korzystają ze sprzętu AGD, RTV , oświetlenia czy urządzeń rozrywkowych np. komputera czy konsoli.

Taryfa G12

Taryfa, która także możne przybrać wiele nazw, np. podwójne naliczanie, tańsze noce czy taryfa dwustrefowa. Wyróżnia się ona tym, że naliczanie stawek jest dwustrefowe. To kiedy naliczana jest niższa stawka to kwesta ustalonych przez dystrybutora godzin. Z niższą stawką będziemy mieli do czynienia w po godzinach nocnych zwykle po 22.00, czasem tańsze godziny trwają też od 13.00 – 17.00 jednak ustalenie tego jest w gestii dystrybutora.  Taryfa ta zalecana jest głównie tym, którzy prowadza nocny tryb życia, jak i odbiorcą, którzy energię elektryczną wykorzystują do opalania mieszkania.

Taryfa G12w

To rodzaj taryfy dwustrefowej, której dodatkowo tańsze są weekendy. Pobieranie energii w soboty i niedziele oraz w dni ustawowo wolne od pracy, skutkuje naliczaniem tańszej stawki. Proporcja ceny w godzinach dziennych nocnych jest spora, w zależności od oferty za energię w dzień możemy zapłacić nawet dwukrotność tego co w nocy. Zmiana taryfy na dwustrefowe naliczanie obliguje to wymiany urządzenia pomiarowego, na takie z dwoma liczydłami. O odpowiednich godzinach aktywuje się odpowiednie liczydło.

Taryfa budowlana

Taryfa należąca do grupy „C”. Taryfa budowlana określa tymczasowości poboru prądu, gdyż wykorzystujemy go jedynie do celów zasilania urządzeń i maszyn elektrycznych pracujących na budowie. Ceny energii w taryfie C są zdecydowanie wyższe, a to ze względu na wysokość zasilania i zabezpieczenia przelicznikowego. Zdaniem dystrybutorów, którym Urząd Regulacji Energetyki przyznał rację, że koszty przesyłu energii na budowę, gdzie nie ma jeszcze wykształconego przyłącza jest droższy od kosztu przesyłu prądu do istniejącego już gospodarstwa domowego. Chociaż taryfa C wykorzystywana jest przez małych przedsiębiorców produkcyjnych, to cena energii  elektrycznej jest znacznie wyższa.

Co z tym przesyłem?

Rachunki za prąd składają się w dwóch części: kosztów przesyłu jak i kosztów za obrót. Koszty za przesył czyli tzn. taryfę obejmują m. in. abonament, opłaty systemowe, koszty przesyłu stałe, ponoszone raz na miesiąc i koszty zmienne uzależnione od ilości pobranej energii.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s