Oświetlenie LED  – oszczędzanie na energii?

Wiele osób uważa diody LED jako malutkie migające w monitorach komputerowych światełka. Diody LED są rzeczywiście wykorzystywane do tego typu zastosowań, ale są one także dostępne dla szerokiej gamy innych zastosowań, a zwłaszcza oświetlenia. Wśród obaw o zużyciu energii tradycyjnych żarówek, diody są brane jako potencjalny ich zamiennik.

Jak działa LED

“LED” oznacza “diodę.” Jest to urządzenie półprzewodnikowe, które świeci, gdy prąd elektryczny przez nią  przepływa. Żarówki LED są niezwykle wydajne. Wykorzystują one mniej energii wydzielając tyle samo światła, co tradycyjne żarówki. Większość z nich jest przystosowana do wielu godzin pracy w ciągu dnia.

Diody LED są dostępne kolorach, w tym czerwonym i zielonym. Jednak dobierając barwię światłą należy pamiętać, że nie ma białych diod LED. Do uzyskania białego światła, stosowane w domach i biurach, producenci mieszania kolorów LED o różnych długościach, albo stosują materiał luminoforu jako filtr.

Dioda LED będzie rzucić światło tylko w jednym kierunku, nie może wypełnić całego pokój światłem jak tradycyjna bańka żarówki, z powodu małego kąta padania promieni. Z tego powodu producenci dopracowują soczewki żarówek LED i lamp do dystrybucji światła bardziej równomiernego. Testy

Porównując do innych Żarówki LED

Jednym z głównych punktów sprzedaży diody jest jej energooszczędność w porównaniu do innych rodzajów żarówek. Oszczędności są mierzone w tym przypadku w  kategoriach watów i lumenów: waty odnoszą się do ilości energii zużywanej, a lumeny do ilości światła jakie daje żarówka.

Żarówki LED, mogą w pełni i natychmiast po włączeniu oświetlić  pomieszczenie. Nie zawierają one rtęć, przez co się są szkodliwe. Jakość światła różni się w poszczególnych markach, rodzajach i mocy. Niektóre żarówki LED wydzielają ostry, niemal niebieskie lub zielone światło, podczas gdy inne są bardziej skuteczne w replikacji i dają naturalna jasną barwę, dlatego warto przed zakupem sprawdzać współczynnik CRI.

Diody LED są droższe niż inne rodzaje żarówek (około 40 złotych) pomogą zredukować koszty oświetlenia, ale będzie to oszczędność energii rozłożona w czasie. Przy krótkotrwałym korzystaniu z oświetlenia lepiej wybrać inne żarówki, te które będą tańsze i szybciej zwróci się koszt ich zakupu.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s