Oszczędzanie energii ze świetlówkami kompaktowymi czy żarówkami LED

Od 1 września 2012 żarowe oświetlenie nie może być sprzedawana na rynku, dla dlatego producenci zmieniając nazwę żarówki na przeciwwstrząsową, chcą obejść prawo.  Wycofano już żarówki o mocy większej niż 100 Wat. Sklepy mogą nadal sprzedawać swoje zapasy, ale nie powinny zamawiać już kolejnych dostaw. Chaos z żarówkami nie milknie, co więc wybrać  halogenowe czy LED. Na szczęście istnieje wiele alternatyw.

Energooszczędne żarówki

To takie, które są nawet do pięciu razy bardziej wydajne niż żarówki tradycyjne. Są też trwalsze i droższe. Barwa światła i jej oddawanie są lepsze, chociaż w przeszłości konsumenci nie chwalili nowoczesnych żarówek, to się do nich przekonują. Wadą jest to, że na rynku jest wiele modeli, dlatego nie wiemy co wybrać. Ponadto, są one droższe niż żarówki tradycyjne. Dodatkowy koszt zakupu może się zwrócić w ciągu jednego roku. Oszczędności można zaś znaleźć na rachunku za energię elektryczną.

Typy świetlówek energooszczędnych

Zakres typów i wielkości żarówek w ostatnich latach została znacznie rozszerzona. Pomył powstał głównie ze względów ozdobny, oświetlenie ma być przyjazne dla oczy, posiadać funkcję ściemniania, być energooszczędne i pasować do większości opraw świetlnych.

Najlepszy wybór żarówek?

Żarówki energooszczędne nie zawsze są dobrym wyborem, niestety. To ile razy się je wyłącza ma ogromny wpływ na ich życie, nie warto też inwestować w oświetlenie CFL w pomieszczeniach, w których przebywamy mniej niż godzinę dziennie. Z tego powodu, na przykład, LED czy świetlówki nie są odpowiednie do stosowania jako oświetlenie  szafy, skrytki czy piwniczki. Świetlówki, mają tę wadę, że zajmuje im chwilę, zanim dotrą do pełnej jasności po włączeniu. Wiele świetlówek kompaktowych nie jest więc odpowiednich jako lampy zewnętrzne, ponieważ działają słabo w niskich temperaturach.

Moc świetlna żarówki

Gdy większość „bulw” żarowych kupowało się na podstawie wat, a nie ilość światła. Obecnie istnieje podstawowe kryterium wyboru,  ilość światła i barwa jaką daje żarówka. Warto zapoznać się z przelicznikiem, na  przykład, 470 lumenów odpowiada światłu żarowemu żarówki 40 Watt. Często pojawia się komentarz jest, że żarówki dają zimno, są opowiedziane za chłodny klimat czy po zmianie oświetlenia zrobiło sie nieprzyjemnie. To nie przypadek, bowiem można rozróżnić kilka rodzajów barwy światła. Rozwój żarówki poszedł nie jednotorowo, tylko ku drodze oszczędzania energii, w ostatnich latach, żarówki zaczęły ewoluować tak bardzo, że bez dokładnego zapoznania się z etykietą, nie warto dokonywać ich wyboru

Moc żarówki   Moc świetlna

 15 watt          100-150 lm

 25 watt          200-300 lm

 40 watt          400-500 lm

 60 watt          700-850 lm

 75 watt          900 – 1100 lm

100 watt         > 1300 lm

Żarówki LED

Najlepsze żarówki LED są jeszcze bardziej wydajne niż jakiekolwiek inne żarówki energooszczędne. W przeciwieństwie do świetlówek kompaktowych, są one przystosowane do ściemniania, jak i mogą dać bezpośrednią pełnię światła. Ponadto, są lepiej dostosowane do światła zewnętrznego. Ceny lamp LED gwałtownie spadły w ostatnich latach, choć nadal są droższe niż tradycyjne żarówki, za to cena zakupu wypłaci się w pierwszym roku, ze względu na niskie zużycie energii.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s