Ceny energii w Europie

Prasa internetowa rozpisuje się o niskich cenach energii, niestety pomimo niskich cen węgla (poniżej 50 USD za tonę) energia płynąca do gniazdek nadal będzie kosztować i to sporo. Pomimo planowanych obniżek, które jak wylicza URE wyniosą 1-2 złotych na rachunkach, w Polsce ceny prądu nie rozpieszczają.

Hurtowa cena energii

Co do energii elektrycznej, w pierwszym kwartale 2015 roku  notowana na rynku hurtowym,  uległa  zmniejszeniu o 12% w stosunku do poprzedniego kwartału, wynosząc średnio 52 € / MWh.

Pomimo pozytywnej tendencji spadku cen energii, należy podkreślić, że konsumenci końcowi korzystali tylko częściowej obniżki, a to, dlatego, że na naszym rachunku pojawiają się tzw. “opłaty ogólnego systemu dystrybucyjnego”, które sięgają nawet jedną trzecią jego wysokości.  Co wpływa na cenę, w rzeczywistości, z naszej elektrycznej ustawy, oprócz płacenia zatwar, jaką jest energia, płacimy podatki, koszty sieci itp. opłaty, których beneficjentem jest operator systemu dystrybucyjnego.  Dlatego  nasze budżety domowe obciążone są dodatkowymi kosztami. W innych krajach sytuacja ma się podobnie pobierane są koszty na dotowanie polityki odnawialnych źródeł, marż i ogólnego opodatkowania.

Komponenty ceny energii

Dokładnej analizie poddać należy rachunek każdego kraju aby wytypować , który kraj faktycznie ma najtańszą energię elektryczną. Statystycznie rzecz ujmując, można wyróżnić kilka wspólnych kosztów energii jakie pojawiają się w każdym kraju.

Koszt podawany w eurocentach €     %         Opis

7,38 centa €    39.85%       Koszty dostaw energii

0,89 centa €    4,81%          Marketing

3,32 centa €    17.90%       Usługi sieciowe (przesył, dystrybucja i pomiar)

4,44 centa €    23.98%       Koszty ogólnego systemu

2.49 centa €    13.45%       Podatki: VAT i akcyza

Do tego doliczyć należy dodatkowe koszty, których końcowy odbiorca nie widzi na swoim rachunku, ale pojawiają się one przy ustalaniu ceny kwh energii zanim trafi ona do odbiorcy.

Zachęty dla źródeł odnawialnych i zasymilowanej
Opłaty za bezpieczeństwo energetyki jądrowej i rekompensaty terytorialnej
Zachęty dla przedsiębiorstw produkcyjnych o wysokim zużyciu energii elektrycznej
Promocja efektywności energetycznej
Odszkodowanie dla mniejszych firm energetycznych, za utratę klienta (w Polsce pojawia się w opłatach dystrybucyjnych)
System wspomagający badania
Premia od sprzedaży  energii elektrycznej

W skrócie, w związku z tym, koszt zakupu energii elektrycznej z na rynku stanowi od 44%  56% tego, co płacisz w rachunku. Drugie 56% powstaje przez dodanie kosztów usług sieciowych, w tym 13,45% podatków i aż o 23,98% ogólnych obciążeń systemowych.

Energia elektryczna – krajowych konsumentów

W Teksasie mają prąd za darmo, a w Europie kto ma tani prąd?  Biorąc pod uwagę poziom konsumpcji, oraz pojawiające się opłaty, we wszystkich krajach europejskich koszty energii elektrycznej zmienia się

Co ważne, około 96% włoskich klientów znajduje się w pierwszych trzech klas konsumpcji (czyli o 5000 kWh / rok), a więc można powiedzieć, że, przynajmniej dla odbiorców krajowych, nasze ceny energii są absolutnie konkurencyjne.

Energia elektryczna – odbiorców przemysłowych

Co do stawek pobieranych od odbiorców przemysłowych są również potwierdzone w 2014 roku wartości cen, przed opodatkowaniem, wyższy niż we Francji, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii, z wyjątkiem pierwszej klasy konsumentów. Ceny w Niemczech i Danii, są jednak niższe niż Włochów dla pierwszych klas zużycia, ale w większej ilości luka jest odwrócony i Włosi są najbardziej przystępne ceny.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s