Ile prądu pobiera telewizor?

Telewizor to od kilku lat nie tylko odbiornik służący do oglądania serwisów informacyjnych czy ulubionych seriali. Wielu, zwłaszcza młodych ludzi użytkuje telewizor tak jak monitor, podłączając do niego komputer czy konsolę do gier. Wybierając sprzęt zwracamy uwagę na cenę.  Lecz nie bez znaczenia są też inne parametry i wymagania, a co z poborem energii, ile pobiera przeciętny telewizor i co robić, aby zmniejszyć jego zużycie?

Matryca, czynnik decydujący

Rodzaj zastosowanej matrycy świadczy zwykle o cenie odbiornika, obecnie najbardziej pożądane są ekrany LED, to ze względu na niski pobór energii, mała awaryjność i dosyć dobrą cenę. Jednak nie wszyscy przekonani są do tego typu odbiorników, dlatego można określić, że najpopularniejsze są matryce: LCD, LED czy PDP (plazma). Co kryje się za tymi oznaczeniami?

•          PDP (plazma) – dobry kontrast i dobra, jakość obrazu, jednak ten typ nie jest uważany za bardzo oszczędny. Minusem plazmy jest wysoki pobór energii, zwykle odbiorniki te pobierają do 100  kWh energii rocznie.

•          LCD – obraz na telewizorze w tej technologii charakteryzuje się stabilnością, matryca ceniona jest za głęboki czarny kolor, jakiem nie charakteryzuje się żaden innym odbiornik.

•          LED – diod wykorzystane w matrycy sprawiają, że odbiornik nie pobiera więcej jak 50-60 kWh rocznie, cenione są właśnie za energooszczędność, jak i za cieniutki ekran.

Wielkość telewizora

To, jakie odbiornik lubisz i chcesz mieć ma znaczenie. Komfort oglądania, jaki możliwość dostosowania go do pomieszczenia to zwykle to, czym się kierujemy. Powinniśmy pamiętać, że im większa przekątna ekranu tym dalej odbiornika powinniśmy siedzieć oglądając. Przekątna ekranu ma też wpływ na pobór energii elektrycznej, im większa tym więcej energii będzie pobierał odbiornik, bez względu na to w jakiej technologii został wykonany.

Istotne parametry

Zwracasz uwagę na parametry telewizora, to one decydują o tym czy twoje oczy, a co za tym idzie preferencje, czyli poczucie estetyki będzie spełniało się na ekranie. Ustawienie odpowiedniej rozdzielczość, kontrastu i jasności czy szczegółowość innych detali, wpływa na komfort użytkowania odbiornika. Producent zaleca, aby odbiornik ustawić w opcjach full, nie ostrzega jednak, że w takim wypadku znacząco wzrośnie pobór energii telewizora. Dokonywane obliczenia świadczą, o tym, że tak eksploatowany odbiornik będzie pobierał 30 proc. więcej energii.

Rodzaje złączy

Bez konkretnych wejść, niektórzy nie kupią danego odbiornika, interesuje ich możliwość podłączenia odbiornika pod DVD, smart fon czy komputer, dlatego analogowe wejście, powoli odchodzące w niepamięć, teraz czas na USB.

•          HDMI, DVI, USB – to najpopularniejsze rodzaje złącz cyfrowych, dzięki nim do telewizora można podłączyć większość nowoczesnych urządzeń.

•          EURO, S-Video, D-Sub – niewiele osób o nich pamięta gdyż są to złącza starszego typu, za ich pomocą można było oglądać kasety VHS.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s