Strategia na rzecz inteligentnego i zrównoważonego rozwoju budownictwa

Pod takim tytułem ukrywa się dokument planistyczny Unii Europejskiej, który zobowiązuje państwa i jego obywateli przestrzegania dyrektyw i przepisów, które maja pomóc zrównoważyć kwestię budownictwa energooszczędnego.

Zrównoważone budownictwo

Cała idea nowoczesnego budownictwa nie skupia się na równoważeniu rozwoju poprzez zmniejszenie negatywnych wpływów na środowisko. Wcześniej pod ty pojęciem projektanci budynków rozumieli, że w efekcie ich pracy ma powstać budowla, która zużywa mniej energii, przez co jest przyjazna dla otoczenia. Jeśli wykorzystane zostaną technologie pozyskania „zielonej energii” tym lepiej. Obecnie idea zrównoważonego rozwoju ma obejmować szersze aspekty ,przejawiać się w każdym etapie, od projektowania aż do wieloletniego użytkowania po rozbiórkę.

Rozwój osobisty

Strategia swoją treścią sprawiła, że projektanci muszą w swoich projektach połączyć trzy nieodłączne elementy zrównoważonego rozwoju. Chcą zyskać zwolenników swoich rozwiązań i przyciągać do swoich produktów pojawia się zrównywanie pojęcia „zrównoważony rozwój” z pojęciami typu „budownictwo ekologiczne”, „budownictwo naturalne czy zielone”.  Chcą połączyć razem ekologię, rozumianą jako redukcję negatywnego oddziaływania budynku na środowisko. Ekonomię, zmniejszenie kosztów budowy, oraz mniejsze koszty użytkowania. Najważniejszym czynnikiem, jaki nie był dotąd w pełni respektowany jest czynnik ludzki. Ludzie mieszkający w budowli niosącej miano zrównoważonej, muszą czuć komfort cieplny, mieć dostęp do powietrza, światła naturalnego oraz pewność, że w perspektywie czasu ocena budynku nie ulegnie pogorszeniu. Oznacza to rozwój i podnoszenie wiedzy na temat materiałów budowlanych, nowoczesnych funkcjach czy adoptowaniu technologicznych rozwiązań.

Budownictwo oszczędne

Spełniania kryteriów zrównoważonego rozwoju, nie ma nic wspólnego z tanimi rozwiązaniami. Dawno porzucono pełne finansowanie  tego projektu, dlatego koszty spadają na inwestorów. Dofinansowania mają jedynie pobudzać do ekologicznego, zrównoważonego rozwoju. Obecne na rynku rozwiązania mają przekładać się na korzyści dla inwestora (mieszkańca budynku) oraz na korzyści społeczne. Dom wybudowany systemem pasywnym ma przyczyniać się do oszczędności energii. Jego trwałość ma przejawić się w wysokiej wartości odsprzedaży. Ściany mają oddawać ciepło latem i zatrzymywać chłód zimą, podobnie dach. Społeczeństwu ma to przynieść rozwój gospodarki, zaprzestanie zachowań przyczyniających się do dewastacji środowiska i powietrza.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s