Ile kosztuje prąd? Czyli jak policzyć wydatki na elektryczność

Rachunek za prąd

Wydatki domowe to przede wszystkim rachunki, jednym z najwyższych jest rachunek za energię elektryczną. Jego wysokość jest uzależniona od kilku czynników, mianowicie od:

Sposób obliczania kosztów energii sprawia, że pomimo niewygórowanej ceny netto za prąd płacimy wysoki rachunek. O ile możemy kształtować cenę energii poprzez zmianę sprzedawcy energii, podpisać dłuższą umowę sprzedażową aby uzyskać gwarancję ceny. Wyszukać oferty, która nie będzie zawierać opłaty handlowej. To nic nie zrobimy ze stawkami dystrybucyjnymi, które dzielą się na stawki stałe i zmienne.

Dwie faktury

Mało osób wie, że faktura za energię zawiera w sobie dwa rodzaje płatności, w jednym dokumencie rozliczeniowym opłacamy dwie usługi na rzecz dwóch odrębnych podmiotów. Sprzedawcy i dystrybutora, tego drugiego podmiotu nie możemy zmienić, jesteśmy do niego na stałe przydzieleni, ma to związek z sieciami energetycznymi jakie znajdują się na danym terenie i są własnością danego OSD, który świadczy usługi przesyłu energii. Cennik dystrybutora jest zatwierdzany przez Prezesa URE, niestety jeśli organ ten podwyższy obecną taryfę, nasz rachunek także wzrośnie.

Sprzedawca energii elektrycznej oferują jedynie energię, towar jaki zasila nasze urządzenia. Dobrą ofertą na prąd jest ta, która maksymalnie obniża koszty energii czynnej.

Advertisements

One Comment Add yours

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s